Jūras plašums Valmierā

Izveidots Otrdiena, 14 Februāris 2012

Foto: Elīna Kokenberga, Anete Eklone

Tā bija brīnišķīga diena, un viss Baltijas jūras krasts vizēja salnas saules staros. Pati jūra - mierīga un maiga - klusi stāstīja savu stāstu krasta safrizētajiem oļiem. Jūra apbūra tās viesus ar savu ESĪBU. Jūra – vārds, kas apzīmē noteiktu vietu Latvijas teritorijā, cilvēku apziņā.. Vai Latvija būtu Latvija, ja nebūtu jūras krasta?! Jūra IR Latvijas identitāte!

21. novembrī Valmieras Valsts ģimnāzijas audzēkņi devās Baltijas jūras izpētes ekspedīcijā, kuras laikā tika vērtēts Baltijas jūras Vidzemes akmeņainais krasts. Pētījām izskalotos augus un jūras iemītniekus, kā arī cilvēku atstātos atkritumus, kuri vissliktāk iekļāvās ainavā. Fotografējām krasta ainavas, atspoguļojot to vienreizīgumu un klimata pārmaiņu liecības. Anete un Elīna ar labākajām jūras fotogrāfijām piedalās arī starptautiskā Baltijas jūras fotokonkursā.

Krasta izpētes dati tika nosūtīti UNESCO Baltijas jūras projekta koordinatoriem, kuri apkopo rezultātus no visas Baltijas jūras piekrastes un izstrādā rīcības plānus vides kvalitātes uzlabošanai. Šis projekts darbojas jau no 1989. gada, un tajā ir iesaistījušās ap 200 skolu no 9 valstīm. Latvijā projektā piedalās 18 skolas, starp tām arī mūsu  ģimnāzija. Laika posmā no 2009. gada līdz 2012. gadam Latvija pilda prezidējošās valsts funkcijas projektā, kas paver plašas iespējas jauniešu iesaistīšanai vides aktivitātēs.

UNESCO Latvijas Nacionālā komisija sadarbībā ar Valmieras pilsētas pašvaldības domi, organizēja UNESCO Baltijas jūras projekta Latvijas prezidentūras noslēguma konferenci „Vietējie resursi ilgtspējīgai attīstībai”, kas būtu veltīta jauniešu izpratnes veicināšanai par ekonomikas un dabas vides, kā arī sociālās un kultūrvides resursu izmantošanu ilgtspējīgas attīstības nodrošināšanai.

Plānots, ka noslēguma konferencē piedalīsies aptuveni 250 pārstāvju no visām dalībvalstīm: Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Krievijas, Dānijas, Somijas, Vācijas, Polijas un Zviedrijas. Iecerēts, ka konferences norises vieta būs Valmieras sākumskola un Valmieras Valsts ģimnāzija. Baltijas jūras projektā (BSP) darbs norit šādās programmās –

fenoloģiskie pētījumi, krasta vērošana, upes, ūdens kvalitāte, gaisa kvalitāte, vides kvalitāte, vides vēsture, putnu vērošana, ekosofija, vides mērījumi.

„Esam pārliecināti, ka jaunieši, kas būs ieradušies Valmierā no tuvām un tālām valstīm, iegūs vērtīgu pieredzi un zināšanas, pretī dodot azartisku dzīvesprieku un iespēju pašiem valmieriešiem uz sevi paskatīties ar viesu acīm, izvērtējot savus sasniegumus un iespējamo izaicinājumu” – raksta UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre Dagnija Baltiņa.

Dalība Baltijas jūras projektā skolēniem un skolotājiem dod iespēju starptautiski sadarboties risinot vides problēmas nacionālā līmenī.

Kristīne Eglīte

Baltijas jūras projekta vadītāja Valmieras Valsts ģimnāzijā