Barikāžu laika atcere

Izveidots Otrdiena, 16 Janvāris 2018

WhatsApp Image 2018-01-16“Es bieži atceros 1991. gada janvāra dienas, barikādes, barikāžu laiku, notikumus, kas risinājās pirms 27 gadiem. Un ne tikai tāpēc, ka no tām ir palikušas atmiņu šķembas- simtiem fotogrāfiju, tūkstošiem seju, bezgalīgi daudz stāstu. Jā, tas brīdis ir palicis manā atmiņā. Jā, tas ir tāds kā piemineklis mūsu neatkarībai vismaz manā prātā. Tieši toreiz Latvija atguva savu garīgo neatkarību. Brīvības izjūta padara cilvēku laimīgu. Par spīti visam, arī bailēm, sāpēm un zaudējumiem,”tā barikāžu notikumus pēc daudziem gadiem atcerās notikumu aculiecinieki. Tā jau ir kļuvusi par 20. gadsimta vēsturi, kuru 10. a klases skolēni izstātīja ģimnāzijas kolektīvam.

Precīzu cilvēku skaitu, kas aizbrauca uz barikādēm, neesot iespējams pateikt, jo ne visi devās uz barikādēm ar organizētajiem autobusu reisiem, Rīgas iedzīvotāji pirms un pēc darba pievienojās brīvības sargu pulkam, bet kopumā tie bija apmēram 50 tūkstoši – tik pēc ļoti aptuvenām aplēsēm varēja būt cilvēku, kuri barikāžu aizstāvēšanā piedalījās tieši. Lai arī trauksmainajās janvāra dienās pirms 27 gadiem pie ugunskuriem, pie betona bloku grēdām un smagās tehnikas izveidotajiem nocietinājumiem, pie stratēģiski nozīmīgo objektu durvīm pulcējās tūkstošiem aizstāvju, īstais barikāžu dalībnieku skaits ir daudz lielāks – gandrīz visa tauta. Tie, kas uz barikādēm pavadīja savus tēvus, vīrus un dēlus, nezinot, vai viņi atgriezīsies; tie, kas palika mājās kopt lopus un uzturēt saimniecību, kamēr citi piederīgie devās uz Rīgu; tie, kas viņiem gādāja ēdienu un dzērienu; tie, kas nevarēja ierasties, bet dzīvoja līdzi - tie visi bija barikāžu dalībnieki.

Vēstures skolotāja Ineta Amoliņa