Ko dara psihologs?

Izveidots Trešdiena, 08 Februāris 2012

Kad meklēt psihologa palīdzību?

psihologsPsihologa pamatuzdevums ir palīdzēt cilvēkam labāk orientēties dažādās sarežģītās, grūtās dzīves situācijās un rast izeju no tām. Piemēram, situācijā, kad ir ilgstoši konflikti ar citiem cilvēkiem, ja kāds aizskar, pazemo, draud, ja atstumj vienaudži, ja ir zaudēts kāds tuvs cilvēks, ja šķiras vecāki. Tagad bieži veidojas situācija, kad vecāki ir spiesti doties strādāt uz ārzemēm, bet bērni paliek mācīties Latvijā. Lai arī pirmajā mirklī šķiet, ka iegūta lielāka brīvība, tomēr tas līdzi nes arī skumjas, vientulību, apjukumu grūtos brīžos, kad nav kam palūgt palīdzību. Protams, nav iespējams uzskaitīt visas grūtības, ar ko var nākties sastapties dzīvē, un katrs no mums tās uztver savādāk. Kļūdaini ir domāt, ka pie psihologa ar savām grūtībām vēršas tikai vājie, muļķi un “trakie”, patiesībā ir vajadzīga liela drosme, lai uzdrīkstētos runāt par savām problēmām. Arī stiprajiem cilvēkiem kādreiz nepieciešams atbalsts.

Var gadīties, ka jaunietis nevar nosaukt nevienu iemeslu, kas varētu satraukt, tomēr viņš jūtās slikti, viņam ir nomākts garastāvoklis, zudis dzīvesprieks un interese par agrāk patikušām lietām, ir grūti saņemties ikdienas darbiņiem, pieņemt lēmumus, viņš jūtas vientuļš un nesaprasts, varbūt pat domā par pašnāvību, parādās miega, ēšanas traucējumi. Ja parādās kāda no šīm minētajam pazīmēm, būtu vēlams pārrunāt radušos situāciju ar psihologu, vai vismaz ar kādu pieaugušo, kuram var uzticēties.

Psihologu var apmeklēt arī tad, ja nav īpašu satraukumu, bet ir vēlēšanas kaut ko mainīt savā dzīvē, savā raksturā, ieradumos, uzlabot attiecības ar sev tuviem cilvēkiem, uzlabot saskarsmes iemaņas, sasniegumus mācībās, darbā.

Kas notiek psihologa konsultācijā?

Konsultācija ir iespēja cilvēkam pārrunāt sev svarīgus jautājumus, tikt uzklausītam. Dažkārt cilvēki, atnākot pie psihologa, domā, ka tas redz viņiem cauri, ka psihologs uzreiz zinās par viņiem visu. Tas tā nav, cilvēks pats var izvēlēties un noteikt, cik daudz viņš ir gatavs stāstīt, uzticēties. Ka arī klients pats nosaka mērķi, ko viņš konsultāciju rezultātā grib sasniegt.

Ir psihologi, kas savā darbā izmanto metodes, kas saistītas arī zīmēšanu, mūziku, literatūru, fotogrāfijām un citiem mākslas veidiem.

Atšķirībā no vecākiem, draugiem, skolotājiem u.c., psihologs nav iesaistīts klienta ikdienas situācijās, tādēļ psihologs uz situācijām skatās it kā no malas, spējot objektīvāk tās izvērtēt.

Var domāt, ka es taču varu izrunāties ar draugiem, tuviniekiem, kāpēc man būtu jārunā tieši ar psihologu. Jā, protams, grūtā brīdī izrunāšanās ar sev tuviem cilvēkiem ir ļoti noderīga. Tomēr var būt kaut kādi iemesli, dēļ kuriem šāda izrunāšanās nav iespējama. Turklāt psihologs ir speciālists, kurš vairākus gadus augstskolā ir mācījies tieši par cilvēka psihes, personības attīstību un likumsakarībām, par saskarsmi starp cilvēkiem., par cilvēku uzvedību grupā.

Būtiski zināt: psihologs nedrīkst izpaust viņam uzticēto informāciju citām personām. Šeit gan nepieciešama neliela piebilde. Nepilngadīgi bērni ir ļoti cieši saistīti ar saviem vecākiem, varbūt vēl ar kādiem citiem pieaugušajiem,  ir atkarīgi no tiem, tādēļ citreiz ir nepieciešams vecākus iesaistīt problēmas risināšanā. Tādā gadījumā ar bērnu, jaunieti noteikti tiek saskaņots, kas tieši tiks stāstīts vecākiem, nekas netiek darīts bez viņa paša piekrišanas.Nepilngadīgs klients tiek brīdināts arī par to, ka psihologam jāziņo, ja ir apdraudēta bērna dzīvība, drošība.

Kad un kādus rezultātus var gaidīt no psihologa konsultācijām? Jo senāka un dziļāka problēma, jo ilgāks laiks būs nepieciešams, lai kaut ko mainītu. Ieilgušai problēmai nepieciešamais laiks ir vismaz 8 – 10 konsultācijas līdz pat vairākiem gadiem. Ja risināms vienkāršāks jautājums, var gūt kādu rezultātu jau vienā tikšanās reizē. Psihologa konsultāciju rezultāts ir spēja būt godīgam un atklātam pašam pret sevi, neko netēlojot; spēja labāk saprast un izvērtēt sevi, savas dzīves situāciju; spēja mainīt savu rīcību, kas izrādījusies nederīga, lai sasniegtu iecerēto; ticība saviem spēkiem.

Šobrīd skolā strādā psiholoģe Baiba Bērziņa (005. kabinets)

Darba laiki: Pr. O. C. 9.00 – 16.00, Pt. 9.00 – 15.00

Ja sākumā trūkst drosmes un uzņēmības atnākt pie psihologa pašam, varbūt mazliet palīdzēs e-pastā rakstīta atbilde uz kādu Tavu jautājumu, ko uzdosi, rakstot uz adresi:  Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Atgriezties