Svinēsim 4. maija svētkus, izzināsim brīvības ceļu un tās cenu

Izveidots Trešdiena, 03 Mai 2017

AARežisora Askolda Saulīša dokumentālā filma “Atmodas antoloģija” (2013) tapusi pēc Tautas frontes muzeja iniciatīvas, ar Nacionālā Kino centra un Tautas frontes muzeja finansiālu atbalstu. Kritiķis Normunds Naumanis pēc pirmizrādes rakstīja: “Ir paveikts milzu apjoma darbs – intervēti desmitiem atmodas laika spilgtāko sabiedrisko darbinieku, apkopoti tā laika foto un kino dokumenti no visdažādākajiem avotiem – TV reportāžas, hronikas kadri, amatieru un pat nejaušu tūristu vizuāli fiksētās liecības –, kopumā radot patiešām vērtīgu dokumentāru antoloģiju, kas turpmāk ne tikai kalpotu kā “vēsturiska liecība” par Latvijas valsts atdzimšanu, bet arī censtos atbildēt uz jautājumu, kas ar mums – kā tautu, kā ļaužu kopienu, kā indivīdiem/cilvēkiem – īsti toreiz, tajā vēstures nogrieznī, notika. Režisors Askolds Saulītis kopā ar scenāristu Edgaru Engīzeru Tautas frontes jubilejas sakarā izvēlējies atainot atmodas kustību nevis kā stihisku romantiski heroisku “vētru un dziņu laikmeta” masu alku pēc brīvestības, bet gan, iespējams, pirmo reizi Discovery kanāla vēsturisko pētījumu labākajās tradīcijās ar kino līdzekļiem izanalizēt atmodu kā Tautas frontes, šīs protovaras struktūras, apzinātas un mērķtiecīgas politiskās darbības rezultātu.”

Filmā redzētās hronikas materiāli liek aizdomāties par Trešās atmodas notikumiem, par atsevišķu cilvēku drosmi un tautas vienotību izšķirošajos brīžos, bez vienotības un stingras nostājas Latvijas neatkarība nebūtu atdzimusi.

Vēstures skolotāja Ineta Amoliņa