Ķīmiķu skolas nodarbība – dedzinām un saldējam...

Izveidots Otrdiena, 13 Marts 2018

WP 20180308 044Ceturtdiena, Starptautiskā sieviešu diena, bet arī kārtējā ķīmiķu skolas nodarbība. Šoreiz mēs mēģinājām uzvārīt ūdeni papīra glāzītē, kuru paši uzlocījām no papīra loksnes, spridzinājām Pringles iepakojumus, iepilinot tajos šķiltavu benzīnu, dedzinājām dzelzs vilnu, kā arī novērojām parafīna degšanu. Eksperimenti ļāva mums saprast kā tas viss, ko atklājām darbojas ikdienā. Sapratām, ka ugunsgrēka nodzēšana vēl nenozīmē, ka tas tiešām ir nodzēsts, jo tas var aizdegties vēlreiz, ka konteineri, benzīna kannas, var uzsprāgt, ja tajās vēl ir nedaudz degvielas un tie tiek turēti tiešos saules staros. Izmēģinājām "sveces liftu" un pēc tā sapratām, ka nedrīkstam uzturēties telpās ar sliktu gaisa iekļuvi un aizdegtām svecēm, jo tās patērē skābekli.

Otrajā nodarbības daļā vērojām īpašo Djuāra trauku, termosu, kurā tiek uzglabāts šķidrais slāpeklis, un kurš saglabā ļoti lielo temperatūras starpību starp istabas temperatūru un slāpekļa viršanas temperatūru (-1950C). Tālāk sekoja dažādi eksperimenti, bet strikti bija jāievēro drošība, un ik pa reizei atskanēja pasniedzējas komandas: “Kājas augšā! vai Uzvilkt cimdus! u.c.” Redzējām kā slāpeklī momentā sasalst vīnogas un kā baloni atgūst savu formu pēc izņemšanas no šķidrā slāpekļa konteinera.

Šķidro slāpekli var izmantot kulinārijā, pasniedzēja Lauma mums piedāvāja pašiem pagatavot saldējumu ar šķidro slāpekli. Bija garšīgi! Domas gan dalījās meitenēm un zēniem par kakao pievienošanu, bet šoreiz zēni piekāpās – iespējams 8.marta iespaidā. Ēdām arī saldētas kukurūzas nūjiņas, pūšot gaisu uz āru, lai tā aukstums mums nekaitētu.

Slāpekli, kurš palika pāri pēc eksperimentiem, pasniedzēja Lauma izlēja uz kāpnēm un tas bija tik maģiski, ka izskatījās, ka tās ir kāpnes uz debesīm. Šī ķīmiķu skolas nodarbība bija ļoti interesanta, paldies Laumai!

Lūcija Mende 10.a klase

Ceturtdiena, Starptautiskā sieviešu diena, bet arī kārtējā ķīmiķu skolas nodarbība. Šoreiz mēs mēģinājām uzvārīt ūdeni papīra glāzītē, kuru paši uzlocījām no papīra loksnes, spridzinājām Pringles iepakojumus, iepilinot tajos šķiltavu benzīnu, dedzinājām dzelzs vilnu, kā arī novērojām parafīna degšanu. Eksperimenti ļāva mums saprast kā tas viss, ko atklājām darbojas ikdienā . Sapratām, ka ugunsgrēka nodzēšana vēl nenozīmē, ka tas tiešām ir nodzēsts, jo tas var aizdegties vēlreiz, ka konteineri, benzīna kannas, var uzsprāgt, ja tajās vēl ir nedaudz degvielas un tie tiek turēti tiešos saules staros. Izmēģinājām "sveces liftu" un pēc tā sapratām, ka nedrīkstam uzturēties telpās ar sliktu gaisa iekļuvi un aizdegtām svecēm, jo tās patērē skābekli.

Otrajā nodarbības daļā vērojām īpašo Djuāra trauku, - termosu, kurā tiek uzglabāts šķidrais slāpeklis, un kurš saglabā ļoti lielo temperatūras starpību starp istabas temperatūru un slāpekļa viršanas temperatūru (-1950C). Tālāk sekoja dažādi eksperimenti, bet strikti bija jāievēro drošība, un ik pa reizei atskanēja pasniedzējas komandas: “Kājas augšā! vai Uzvilkt cimdus! u.c.” Redzējām kā slāpeklī momentā sasalst vīnogas un kā baloni atgūst savu formu pēc izņemšanas no šķidrā slāpekļa konteinera.

Lūcija Mende 10.a klase