Vai sausais ledus patiešām ir sauss?

Izveidots Trešdiena, 13 Decembris 2017

WP 20171207 011 WP 20171207 025

7.decembrī notika kārtējā Jauno ķīmiķu skolas nodarbība. Šoreiz pasniedzēja Lauma Buša sev līdz bija atvedusi konteineru ar sauso ledu – ogļskābo gāzi cietā agregātstāvoklī. Uzdevums bija nopietns – eksperimentāli noteikt ogļskābās gāzes molmasu. Lai to paveiktu, sausais ledus bija jāsasmalcina piestā, jānosver, jāiztvaicē koniskajā kolbā un jāveic diezgan sarežģīti aprēķini.

Pēc tik nopietniem pētījumiem varējām paši veikt un vērot eksperimentus. Interesanti bija novērot, kā ogļskābā gāze ietekmē skābju – bāzu līdzsvaru un tā rezultātā indikatori maina krāsas. Lielā aizrautībā daži skolēni mēģināja uzgāzēt minerālūdeni, citi mēģināja paātrināt sausā ledus iztvaikošanu ar karstu ūdeni, citi savukārt mēģināja veidot lielus ziepju burbuļus, kas pildīti ar ogļskābo gāzi.

Nepiespiestā un brīvā atmosfērā, pašiem veicot eksperimentus un izdarot atklājumus, laiks pagāja nemanot. Tika iegūtas jaunas zināšanas, pilnveidotas eksperimentālās un sadarbības prasmes, radīta interese veikt un izzināt vēl kādu eksperimentu.

Ķīmijas skolotāja Anda Deksne