Jauno fiziķu skolas nodarbība „Rēķini par zvaigzni!”

Izveidots Ceturtdiena, 15 Decembris 2016

9.decembrī notika pēdēja semestra JFS nodarbība „Rēķini par zvaigzni!” Nodarbības pirmajā pusē noklausījāmies divas lekcijas par to, kas ir gravitācija un kā tā darbojas kosmosā, par relatīvo kustību, kā stūrēt savu gaisa kuģi ceļojumā uz Marsu. Sīkāk apspriedām to, no kāda materiāla vajadzētu būvēt gaisa kuģi un par to, kas notiktu ar mūsu ķermeni, ja ilgstoši atrastos bezsvara stāvoklī – patiešām ceļotu uz cilvēkiem tik ļoti interesanto planētu. Par mazliet filozofiskiem jau kļuva jautājumi par to, kas ir tumšā matērija, kas īsti ir laiktelpa un kas notiek ar laiku, ja vairs mierīgi nebaudām mums pielikto Zemes gravitācijas spēku – atrodamies kosmosā.

Praktiskajā daļā aprēķinājām, kādā attālumā no mums atrodas objekts, izmantojot telefona fotokameru, dažas formulas un kalkulatoru. Tieši tā arī aprēķina zvaigžņu attālumu no Zemes. Jāteic, ka ne vienmēr fizikas laboratorijas darbi izdodas un bieži vien fizikas likumi ir diezgan „apgāžami”, ņemot vērā, ka aprēķini un iegūtie rezultāti nav tādi, kādiem tiem vajadzētu būt. Viens eksperiments var izdoties pat ar apbrīnojami mazu kļūdu, turpretī, pamainot dažus attālumus, bet nemainot principu, var neizdoties.

Visi, kam patīk fizika, apgalvos, ka laboratorijas darbā iegūti rezultāti, kas neapgāžami apstiprina hipotēzi, ir viena no lieliskākajām gandarījuma sajūtām! Paldies JFS un skolotājai Inesei Purmalei. Uz tikšanos janvārī!

Anna Žanete Treimane 12.a