„Normāla nodarbība”

Izveidots Piektdiena, 29 Aprīlis 2016

Jauno fiziķu skolas nodarbība Valmieras Valsts ģimnāzijā 23. aprīlī.

„Normāla nodarbība”

Kārtējā Jauno fiziķu skolas nodarbība šoreiz tika veltīta matemātiskākai tēmai – statistikai un varbūtībām. Vienā no populārzinātniskām lekcijām Andris Stikuts parādīja vienkāršākos varbūtību piemērus: monētas un metamā kauliņa mešanu. Kopīgi ar skolēniem tika aprēķinātas varbūtības uzkrist dažādiem cipariem vai ciparu kombinācijām, metot vairākus metamos kauliņus. Tika aplūkotas atšķirības starp diskrētu un nepārtrauktu sadalījumu un pastāstīts, kāds sadalījums rodas, ja izmanto bezgalīgi daudz metamo kauliņu. Skolēni iepazinās ar gausa līkni, kas parādās, kad ir ļoti daudz savstarpēji neatkarīgu notikumu. Tika pieminēti arī vairāki piemēri: skolēnu atzīmes pārbaudījumos, dažādi bioloģiskie parametri (piemēram, augums), kā arī fizikālie mērījumi.

Otrā lekcijā Artis Brasovs pievērsās statistikas pielietojumam dažādās jomās: piemēram, medicīnā, angļu valodā vai pilsētu apdzīvotībā. Skolēni iepazinās ar terminu „Simpsona paradokss” un uzzināja, kuri vārdi tiek visbiežāk lietoti angļu valodā.

Praktiskajā darbā varēja tikko iegūto informāciju pārbaudīt pašu rokām. Viens no uzdevumiem bija, berot griķus uz zīmējuma, kurā attēloti dažādu izmēru riņķi un kvadrāti, iegūt π vērtību. Otrā uzdevumā skolēniem bija jāmet monēta un iegūtie rezultāti jāattēlo grafiski.

Foto no nodarbības pieejami šeit: https://plus.google.com/u/0/photos/107232155771473446148/albums/6277485749463793633