Jaunieši Vidzemē: maksājot nodokļus, mēs visi kopā sasniegsim augstāku labklājības līmeni

Izveidots Trešdiena, 17 Decembris 2014

Trešdien, 17. decembrī, Valmieras Valsts ģimnāzijā notika izglītojošs seminārs, kura laikā pēdējo klašu skolēniem un studentiem tika skaidrots, kā valsts izlieto nodokļos iekasēto naudu. Pēc diskusijām, debatēm un ekspertu teiktā jauniešiem nebija šaubu par nodokļu maksāšanas nozīmi. “Nodokļi nepieciešami valsts funkciju nodrošināšanai, ko mēs izmantojam ik dienas - izglītība, infrastruktūra, drošība, veselības aprūpe”, ir pārliecināti Vidzemes jaunieši.

Seminārā piedalījās Vidzemes reģiona debatētāji koordinatora Jāņa Tilaka vadībā, kuri uzstājās ar debati “Latvijā maksāt nodokļus atmaksājas/neatmaksājas”. Debates laikā jaunieši sniedza savus argumentus nodokļu maksāšanas nepieciešamībai. Pēc debates klātesošie ar savu balsojumu novērtēja veiksmīgākā argumenta autorus, kā rezultātā ar pārliecinošu balsu vairākumu uzvarēja komanda, kas pārstāvēja viedokli, ka nodokļu maksāšana atmaksājas. Uz oponentu argumentu par to, ka cilvēkiem ir jādod izvēli veidot uzkrājumus, nevis maksāt nodokļus, uzvarējusī komanda norādīja, ka uzkrājumus veido tikai 40% iedzīvotāju un ka cilvēkiem tiešām ir izvēle - maksāt nodokļus un tādējādi visiem kopā sasniegt augstāku labklājības līmeni.

No klātesošajiem jauniešiem 89% norādīja, ka viņi nav gatavi riskēt saņemt algu aploksnē. Viņi apzinās, ka šādi viņu bērniem netiks nodrošināts bērnudārzs un skola, mediķi varēs sniegt vien ierobežotu palīdzību un uz ielām būtu grants segums bez apgaismojuma.

SIA “80 ART” vadītājs Toms Bergs jauniešus iedvesmoja lieliem, labiem darbiem, stāstot par savu - uzņēmēja pieredzi. Viņš dalījās ar jauniešiem savās pārdomās, norādot, ka uzņēmumi bieži rodas, kad tiek identificēta problēma, kuru būtu iespējams atrisināt ar kādu produktu vai pakalpojumu. “Šeit var vilkt zināmas paralēles ar nodokļu maksāšanu - tie jāmaksā, lai tiktu apmierinātas dažādas vajadzības un novērstas dažādas problēmas.”

Seminārā piedalījās arī eksperti no Finanšu ministrijas (FM), lai skaidrotu, kur paliek nodokļos nomaksātā nauda, kādiem mērķiem tā tiek novirzīta un kādus ieguvumus no godprātīgas nodokļu nomaksas saņem visa sabiedrība. Tāpat tika atgādināts, kādas sekas var radīt izvairīšanās no nodokļu nomaksas gan indivīdam, gan sabiedrībai kopumā. Par šiem jautājumiem jauniešus informēja Ieva Kodoliņa-Miglāne, FM Nodokļu politikas stratēģijas nodaļas vadītāja un Egīls Zarakovskis, FM Nodokļu politikas stratēģijas nodaļas vecākais eksperts.

Seminārs notika FM un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) organizētās kampaņas “Dots devējam atdodas” ietvaros. FM un VID eksperti jau ir apciemojuši jauniešus Jelgavā, Liepājā, un Rēzeknē, kā arī rītdien viesosies Rīgas Valsts 1. ģimnāzijā, lai skaidrotu, kā tiek izmantota nodokļos iekasētā nauda.

Kampaņas "Dots devējam atdodas" mērķis ir veicināt vienu no Latvijas iedzīvotāju pamatpienākumiem – godprātīgu nodokļu nomaksu, mainot sabiedrības domāšanas veidu un attieksmi, kā arī paaugstinot iedzīvotāju izpratni par godprātīgas nodokļu nomaksas nozīmīgumu valsts ilgtermiņa attīstībai un iedzīvotāju labklājības nodrošināšanai. Par kampaņas saukli ir izvēlēts labi pazīstams un iemīļots latviešu sakāmvārds “Dots devējam atdodas”, kas pamato nodokļu maksāšanas būtību. Visiem kampaņas jaunumiem var sekot līdzi Finanšu ministrijas Facebook lapā un Twitter kontā.

Papildu informācija:

Maija Straupmane,