Topošo zinātnieku forums “Ko nozīmē būt zinātniekam?”

Izveidots Pirmdiena, 18 Decembris 2017

Valmieras Valsts ģimnāzijas dažiem vidusskolēniem š.g. 6. decembrī bija iespēja doties uz Latvijas Nacionālo bibliotēku, kur norisinājās topošo zinātnieku forums “Ko nozīmē būt zinātniekam?”.

IMG 20171206 160036 copy IMG 9559

Vispirms visi devāmies uz zinātnieku planēru, kur Latvijas zinātnieki stāstīja par savu zinātnieka karjeru. Diskusijā piedalījās Inese Čakstiņa, Maija Dambrova, Kaspars Kalniņš, Ivars Kalviņš, Vjačeslavs Kaščejevs un Andris Šutka. Diskusija bija brīvā un neformālā gaisotnē, jo tās vadītājs Ansis Bogustovs iesaistīja sarunās ne tikai zinātniekus, bet arī auditorijā sēdošos skolēnus, kuriem bija jāatbild uz kādu jautājumu un kuriem bija iespēja arī pašiem uzdot sev interesējošas lietas Latvijas zinātniekiem. Pēc zinātnieku planēra mūs visus gaidīja siltas pusdienas.

Vēlāk katrs foruma dalībnieks devās uz savu izvēlēto diskusiju grupu, kur jaunie zinātnieki stāstīja un demonstrēja savus pētījumus un sasniegumus. Kopumā tika piedāvātas 5 diskusiju grupas: digitālā folklora un netradicionālā mitoloģija (rokrakstu un folkloras krājumu digitalizācijas demonstrējumi), netradicionālā pārtika (jaunu pārtikas produktu demonstrējumi un degustācijas), inovatīvi materiāli (kaulu implantu materiālu un jaunu tekstilmateriālu demonstrējumi) , IKT risinājumi ikdienai (3D printeru izdruku un implantu demonstrējumi), nākotnes medicīna (3D printeru implantu izdruku demonstrējumi pielietojumiem medicīnā).

Mana izvēle bija apmeklēt netradicionālās pārtikas diskusijas grupu. Prezentācijas sākumā mums visiem grupas dalībniekiem bija iespēja nogaršot zirņus, kas bija kā “kraukšķi” un pat ar šokolādes garšu, kas sākotnēji liktos diezgan nesavienojama kombinācija. Ilga Gedrovica stāstīja par jauniem olbaltumvielu avotiem pārtikā Latvijā. Viņa izpētīja, ka sliekās ir ļoti daudz olbaltumvielu, tāpēc tagad strādā pie projekta, kur no tām tiks iegūtas olbaltumvielas pārtikai. Vitālijs Radenkovs prezentēja jaunu sinbiotisku pārtikas produktu izstrādi, bet Ingars Reinholds jaunu metožu izstrādi pārtikas kvalitātes kontrolei. Pēc prezentācijām mums bija iespēja degustēt jaunu pārtikas produktus, to starp cepumus un keksiņus no augļu un ogu spiedpaliekām, ābolu čipsus u.c.

Pēc aizvadītajām diskusijām devāmies ekskursijā un izvēlēto zinātnisko institūciju (Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūs, Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskais centrs, Rīgas Tehniskās universitātes laboratorijas, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs, Latvijas Organiskās sintēzes institūts). Es devos uz Rīgas Tehniskās universitātes mašīnbūvju un aviotehnikas laboratoriju, kur strādā studenti – jaunie inženieri. Mums bija iespēja arī tikt uz laboratorijas mājas jumta un apskatīt tuvāk helikopteru.

Kopumā ļoti aizraujoši bija uzzināt, kā Latvijas zinātnieki ir nokļuvuši līdz savam aicinājumam kļūt par zinātnieku, un kāda ir viņu ikdiena. Ekskursijas pa zinātniskajām institūcijām lika saprast, kā mācās un darbojās studenti, un droši varu teikt, ka forums katram no dalībniekiem atklāja daudz līdz šim nezināmu lietu zinātniskajā pasaulē.

Marta Līva Poča 11.b klase.